0%

Elektromanyetik Dalgaların insan sağlığına etkileri

Günlük hayatımızın vazgeçilmez teknolojilerinin yaydığı radyasyondan nasıl korunacağız, ne tür risklerle karşı karşıyayız…? Kanser riski artışı, Baş ağrısı, Yorgunluk, Uyku bozuklukları, Konsantrasyon güçlüğü, Sinirlilik, Kalp sağlığına etkileri… elektromanyetik dalgaların olumsuz etkilerinden sadece bazıları…

İnsan beyni ve sinir sistemi düşük voltajlı elektrik enerjisi ile çalışır. Beyin, elektriksel sinyaller yoluyla bilgi işler ve vücudumuzdaki diğer organlarla iletişim kurar. Bu elektriksel aktivite, beynin farklı bölgelerindeki nöronlar arasındaki sinirsel bağlantılar aracılığıyla gerçekleşir.

Doğal durumda insan beyni ve bedeni kendisini dünyanın ve güneşin manyetik alanına göre dengelemiş, gerekli izolasyon tedbirlerini evrimsel olarak geliştirmiştir. Fakat günümüzde teknolojik cihazlar ve aletler de insanların günlük hayatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihazlar, elektromanyetik dalgalar yayarak çalışırlar ve insan bedeninde elektrik indüksiyonuna sebep olurlar ve ne beynimizin ne de bedenimizin bu dalgalara karşı doğal bir korunma mekanizması yoktur. Çünkü frekansları ve dalga boyları farklı olan bu elektromanyetik dalgalara karşı kendisini evirmesi binlerce yıl alacaktır. Bu elektromanyetik dalgaların düzenli ve yoğun maruz kalımı, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.

Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki olası etkileri, birçok araştırma konusudur. Araştırmalar, elektromanyetik alanların DNA ve hücre zarlarını etkileyebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, araştırmaların sonuçları çelişkilidir ve elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat ölçülen veya bilinen bazı olumsuz etkiler vardır. Bu etkilerden bazıları şunlardır:

 • Kanser riski artışı: Yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların kanser riskini arttırdığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Özellikle beyin kanseri, lösemi ve lenfoma gibi tümörlerle ilişkilendirilmiştir.
 • Baş ağrısı: Elektromanyetik dalgaların yoğun maruz kalınması sonucunda baş ağrısı ve migren atakları görülebilir.
 • Yorgunluk: Elektromanyetik dalgaların neden olduğu elektromanyetik kirlilik, uyku kalitesini etkileyerek yorgunluğa neden olabilir.
 • Uyku bozuklukları: Elektromanyetik dalgaların yoğun olduğu ortamlarda uyku bozuklukları, uykusuzluk ve uyku kalitesinde azalma gibi problemler görülebilir.
 • Konsantrasyon güçlüğü: Elektromanyetik dalgaların yoğunluğu, dikkat eksikliği ve konsantrasyon güçlüğü gibi zihinsel problemlere neden olabilir.
 • Sinirlilik: Elektromanyetik dalgaların yoğun olduğu ortamlarda insanların sinirli, gergin ve huzursuz olması mümkündür.
 • Kalp sağlığına etkileri: Elektromanyetik dalgaların yoğun olduğu ortamlarda kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi sağlık problemleri yaşanabilir.
 • Bağışıklık sistemi sorunları: Elektromanyetik dalgaların insanların bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir.
 • Üreme sağlığına etkileri: Elektromanyetik dalgaların yoğunluğu, erkeklerde sperm sayısını azaltabilir ve doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.
 • Hormonal dengesizlikler: Elektromanyetik dalgaların hormonal dengesizliklere neden olabileceği düşünülmektedir.
 • DNA hasarı: Elektromanyetik dalgaların yoğun maruz kalınması sonucunda DNA hasarı oluşabilir ve genetik bozukluklar gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Tüm bu muhtemel olumsuz etkilerin göz önünde bulundurulması, elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olan etkilerinin minimuma indirilmesi için önlemlerin alınması gerektiğini göstermektedir.

Kişisel olarak her birimiz evimizde, işyerimizde, cebimizde bu tür dalgalar yayan GSM, Wİ-Fİ, Bluetooth, kulaklık, TV, Radyo, Radar… vb. elektromanyetik dalgalara maruz kalmaktayız. Bunların olumsuz etkilerine karşı nasıl önlem alacağımızı, bu etkileri nasıl minimize edeceğimizi, nasıl korunacağımız, nasıl temizleneceğimizi öğrenmemiz sağlığımız açısından önemlidir.

Bu konudaki duyarlılığı ve bilinçlenmeyi yaygınlaştırmak için “dr.nua” serisinin “Elektromanyetik Radyasyondan Korunma” e-kitabını okumanızı ve çevrenize okutmanızı öneririm.

Bilgi güçtür, bilgi medeniyettir, bilgi sağlıktır, bilgi teknolojidir… On binlerce yıl önceki ilkel atalarımızdan daha ileri medeniyet ve teknolojilere sahip olmamızın tek nedeni bilgidir. Ve bilginin kaynağı hala “kitap okumaktır”.

İyi okumalar Kitaba erişim için LİNK: https://play.google.com/store/books/details/dr_nua_Elektromanyetik_Radyasyondan_Korunma?id=yxm8EAAAQBAJ

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir