0%

40-60 yaş aralığında iseniz, ya da oraya hızla yaklaşmakta olan biri iseniz, kahvenizi alın ve bir solukta YAŞ 49+’yı telefonunuzdan veya tabletinizden “akan metni”, tatlı niyetine afiyetle için. Bir enerji içeceği gibi sizi tazeleyecektir.

KİTAP NE İLE İLGİLİ

Gençliğimiz okul ve meslek edinme, iş baskısı, aşk ve hormonların baskısı altında geçer. Gençlik hayallerimizin ve heveslerimizin çoğu bu baskının altında ezilir gider.

Ardından çocukların eğitimi, ev-araba, kariyerde yükselme derken 50’sine hızla yaklaşırız. Realitenin ağırlığı ideallerimizi yere pestil gibi yapıştırır.

Biz ne hayaller kurduk, hayatın gerçekleri bize ne yaşattı!

Tam yükler hafiflemişken, tam ödevleri bitirmişken, sorumlulukları yerine getirmişken kendimizi 50 yaşın eşiğinde buluruz.

Bize göre genciz hala, üstelik tecrübeliyiz, görmüş geçirmişiz. Bize göre maç daha yeni başlayacak. Bize göre hayatımızın ideallerini hayata geçirmek için, kendimiz olmak için, hayatımızı dilediğimiz şekilde yönetmek, gerekirse ray değiştirmek için daha yeni uygun imkânlar oluştu.

Fakat çevremizden bakışlar, etrafımızdan sesler, sohbetlerde dostlar; “ne yapacaksın bu saatten sonra…”, “boş veeeerrr, sal gitsin…” mealinde mesajlar ile filizlenen heveslerimizi kırıyor. Bir süre sonra biz de; “herhalde doğru söylüyorlar”, “belki de yaşlanmakta olduğumu, artık benden başka bir şey çıkmayacağını kabullenmem gerekir…” diye kendimizi ikna etmeye başlıyoruz ve kendimizi yokuş aşağı salıveriyoruz; kendimizi mevcudun sıkıcı ve aşındırıcı tekrarına bırakıveriyoruz.

Aslında hayat bize 40-60 arası bir dönemde (biz buna sembolik olarak 49 dedik) muhteşem bir fırsat penceresi açıyor. Gerçekten şimdi tecrübeliyiz, şimdi görmüş geçirmişiz, şimdi bilgiliyiz, şimdi sorumlulukları ve ödevleri halletmişiz. Tam da şimdi kendi istediğimiz hayatı yaşayacağımız imkânlara sahibiz. 20’sinde, 30’unda bu imkânımız aslında sınırlıydı, ödevlerimiz çok aklımız azdı. O yüzden, o yaşlarda yapamadıklarımızı tam da şimdi yapacak imkânlara sahibiz.

YAŞ 49+ kitabı bir solukta okuyacağınız, kısa bir metindir. Aynı yaş aralığında bir sosyal bilimcinin, 5 yaşından 52 yaşına kadar aktif öğrencilik yapmış bir araştırmacının, dostça bir sohbet sırasında paylaşacağı türden bir enerji içeceğidir.

E-KİTABA GİT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir